Çiçek & Bitki Bakımı

Ç i ç e k  B a k ı m ı
 

Yapraklı ve Çiçekli Salon Bitkileri Bakım Kılavuzu

Saksı çiçeklerinizi öncelikle, ortamın ısı,i ışık ve nem durumuna göre seçmeniz ve yerleştirmeniz gerekmektedir. Çiçeğinizi satın alırken lütfen çiçekçinize danışarak, bitkinin gereksinim duyduğu koşulları öğreniniz. Ayrıca aynı tür bitkileri bir arada tutmanız bitkilerin kendi floral ortamlarını yaratmaları açısından faydalı olacaktır.

Sulama için öncelikle toprağın nemini parmağınızla kontrol etmeniz gerekmektedir. Parmağınızı 1 cm kadar toprağa batırınız ve parmağınızda ıslaklık hissetmiyorsanız bitkinizi sulayınız. Unutmayınız ki; aşırı sulama bitkinin köklerinin çürümesine sebep olur.

Bitkilerin yapraklarını periyodik olarak temizlemeniz, bitkinin gereksinim duyduğu ışık, nem ve karbondioksit alımını kolaylaştıracaktır. Küçük yapraklı bitkilerin yapraklarını ılık su ile yıkayarak temizleyiniz. Büyük yapraklıları ise ıslak bez veya sünger ile temizleyiniz. Tüylü yapraklıları ise kuru bir fırça ile hafifçe temizleyebilirsiniz.

Saksı bitkilerinizin, saksı ve topraklarını en geç iki yılda bir değiştirmeniz gerekmektedir. Saksı değişimi sırasında bitkinin köklerine zarar vermemeye lütfen özen gösteriniz. Saksı değişiminin bahar aylarında yapılması gerekmektedir.

Bitkilerin özel koşullarda yetiştirilerek, gübre ve ilaç desteği ile sizlere sunulduğunu göz önünde bulundurarak, 2 Haftalık sürelerle bitkinize vitamin takviyesi yapmayı lütfen ihmal etmeyin. özellikle ithal bitkiler, sağlıklı gelişim için vitamin katkısına gereksinim duyarlar

Nem

Bitkinin bulunduğu oda ısısı ne kadar yüksek ise o kadar çok su ister. Kış ayları bitkinin doğal dinlenme periyodu olduğundan daha suya gereksinim duyar.

Beslenme

Bitki ne kadar hızlı büyürse o kadar çok gıdaya ihtiyaç duyar. Sulama suyunun içine ayda bir veya iki defa özel bitki vitamini karıştırıp, bitkinin toprağına dökünüz. Ancak; kış ayları bitkilerin doğal dinlenme periyodu olduğundan, vitamin miktarını bir ölçek azaltınız.

 

AECHMEA

Çiçeklenme:İlkbahar, sonbahar

Bakım:Gelişme dönemin de 22 derece sıcaklık ve güneş ışığı almayan bir ortam uygundur. Dinlenme döneminde su azaltılmalı ve serin bir yerde bulunmalıdır. Rozetlerin içine su verilebilir ancak iki yada üç günde bir değiştirilmelidir.

Gübreleme:Gelişme döneminde haftada bir.

Üretme:Yavru bitkinin ana bitkinin boyunun yarısına ulaştıktan sonra ayrılması ile

Saksı Değiştirme:2-3 Yılda birAGLAONEMA

Çiçeklenme:Göze çarpmaz

Bakım: En az 16 derece sıcaklık isteği vardır. Yapraklara su püskürtülerek nem sağlanmalı, doğrudan güneş ışığı alan bir yerde bulundurulmalıdır.

Gübreleme:Büyüme döneminde 15 günde bir.

Üretme:Nisan Mayıs aylarında dip sürgünlerin ayrılması ile yapılır.

Saksı Değiştirme:İlkbaharda 2 yılda bir.ANANAS

Çiçeklenme:Nadiren

Bakım:Aydınlık veya yarı gölge, nem oranı yüksek bir ortam ile gelişme döneminde 22 derece sıcaklık ister. Çiçeklenmeden önce rozet kısmından su verilmeli çiçeklenmede ise sadece topraktan sulanmalıdır. Kışın sıcaklık 15 derecenin altına düşmemelidir.

Gübreleme:

Üretme:Kök sürgünü veya meyve üzerindeki taç sürgünlerinin kesilerek köklendirme ortamına dikilmesi iledir.

Saksı Değiştirme:İlkbahardaANTHURIUM

Çiçeklenme:

Bakım:Kış döneminde çok az su verilmeli ılık bir ortamda bulundurulmalıdır. gelişme döneminde ise yarı aydınlık, nispi nemi yüksek bir ortam ister. Yapraklara ılık ve kireçsiz su püskürtülmeli, toprak devamlı nemli tutulmalıdır. Saksı drenajı iyi olmalı, su dipte birikmemelidir.

Gübreleme:Çiçeklenme döneminde haftada bir.

Üretme:Mart Nisan aylarında ayırma ile

Saksı Değiştirme:İlk baharda 2-3 yılda birARAUCARIA

Çiçeklenme:

Bakım:Düşük sıcaklıklara dayanıklı, aydınlık, az nemli bir ortamda rahat gelişebilir. yazın su isteği fazla olup, kışın haftada bir sulama yeterlidir.

Gübreleme:Mayıs ağustos ayları arasında 15 günde bir.

Üretme:Tepe çeliği ile

Saksı Değiştirme:İlk baharda 2-3 yılda birARECA

Çiçeklenme:

Bakım:Nispi nemin yüksek olduğu, yarı aydınlık bir ortam ister. Yazın kireçsiz su ile bolca sulanmalı yapraklara su püskürtülerek nem sağlanmalıdır.

Gübreleme:Gelişme döneminde 15 günde bir.

Üretme:Tohum ve ayırma ile

Saksı Değiştirme:İlkbaharda 2-3 yılda bir.ASPLENIUM

Çiçeklenme:

Bakım:Nispi nemi yüksek, ışıksız hava cereyanından uzak bir yer ister. Yazın yapraklara bolca ılık kireçsiz su püskürtülerek toprak devamlı nemli tutulmalıdır. Bitkinin ortasından yapılan sulama yeni yaprakların sürmesini çabuklaştırır.

Gübreleme:Gelişme döneminde 15 günde bir.

Üretme:Spor ile

Saksı Değiştirme: Her ilkbahardaBEGONIA

Çiçeklenme:İlkbaharda

Bakım:Nispi nemi yüksek yarı gölge 15-18 derecelik bir ortam uygundur. Yazın kireçsiz ılık su ile bolca sulanmalı nemin düşük olduğu havalarda yapraklara su püskürtülmelidir. Dinlenme döneminde su miktarı azaltılmalıdır.

Gübreleme:Mayıs eylül aylarında 15 günde bir.

Üretme:Yaprak çelikleri ile

Saksı Değiştirme:Her yıl ilkbahardaCALADIUM

Çiçeklenme:İlkbaharda ancak önemsizdir.

Bakım:Nem isteği fazladır gelişme döneminde 20-25 derece sıcaklık olmalıdır. Yazın yapraklara su püskürtülmelidir. Yaz dönemi sonunda sararan kesilerek toprak altında kalan kök kısmı çıkarılıp kuru bir yerde saklanmalıdır.

Gübreleme:Yaz Dönemi boyunca haftada bir.

Üretme:Kuru olarak saklanan kök kısmının Nisan ayında toprağa dikilmesi ile

Saksı Değiştirme:Her yıl mart ayında

CALATHEA

Çiçeklenme:Farklı zamanlarda

Bakım:Yazın yarı gölge kışın ise aydınlık bir yer ister. Nem isteği fazladır. Nemin azalması durumunda yapraklarda kurumalar ve kenar kısımlarında kuruma ve kahverengileşmeler meydana gelir. Sıcaklık isteği yüksektir.

Gübreleme:Haziran eylül ayları arasında 15 günde bir

Üretme:Haziran ayında ayırma ile

Saksı Değiştirme:Her yıl ilk bahardaKRATON

Çiçeklenme:Nadiren. Önemsizdir.

Bakım:Direkt güneş ışığı almayan aydınlık bir yer ister. Nem isteği fazladır. Büyüme döneminde bolca sulanmalı yapraklara su püskürtülmelidir. Kışın fazla su verilmemeli toprak nemli tutulmalıdır.

Gübreleme:Büyüme döneminde haftada bir

Üretme:Çelik ile

Saksı Değiştirme:Her yıl ilk bahardaCORDYLINE

Çiçeklenme:2-3 Yıllık bitkilerde fakat öenmsizdir.

Bakım:BNol ışıklı sıcak ve nemli bir ortam uygundur. Dinlenme dönemi dlşlnda su ihtiyacı fazladır. Yapraklara bolca kireçsiz püskürtülmelidir.

Gübreleme:Mayız eylül ayları arasında 15 günde bir

Üretme:Çelik ile

Saksı Değiştirme:2-3 Yılda bir nisan ayındaCYCAS

Çiçeklenme:

Bakım:Gelişme döneminde bol miktarda suya ve sıcaklığa ihtiyacı vardır. Bulunduğu yer sabit olmalı, düzgün yaprak gelişimi için saksısı hareket ettirilmemelidir. Doğrudan güneş ışığı almayan bir ortamda bulundurulmalıdır. Yazın yapraklara su püskürtülmelidir.

Gübreleme:Gelişme döneminde 15 günde bir

Üretme:Tohum ile

Saksı Değiştirme:CYCLAMEN

Çiçeklenme:Kış ilkbahar

Bakım:Büyüme döneminde 18-20 derece çiçeklenme döneminde 10-15 derece sıcaklık yeterlidir. Toprak nemli tutulmalı, yapraklara su püskürtülmelidir. Çiçeklenme bittikten sonra sulama azaltılarak serin bir yerde muhafaza edilmelidir.

Gübreleme:Çiçekte iken 15 günde bir.

Üretme:Tohum ile

Saksı Değiştirme:İlkbahardaDIEFFENBACHIA

Çiçeklenme:Nispi nemi yüksek bir ortam ister

Bakım:Nispi nemi yüksek bir ortam ister. Gelişme döneminde 20-25 derece kışın ise 15-16 derecelik bir sıcaklık isteği vardır. Yazın yapraklara bolca ılık su püskürtülmelidir.Dinlenme döneminde toprak nemli tutulmalıdır.

Gübreleme:Gelişme döneminde haftada bir

Üretme:Çelik ile

Saksı Değiştirme:Her yıl ilk bahardaTROPIC SNOW

Çiçeklenme:Nadiren. Önemsizdir.

Bakım:Nispi nemi yüksek bir ortam ister. Gelişme döneminde 20-25 derece kışın ise 15-16 derecelik bir sıcaklık isteği vardır. Yazın yapraklara bolca ılık su püskürtülmelidir.Dinlenme döneminde toprak nemli tutulmalıdır.

Gübreleme:Gelişme döneminde haftada bir

Üretme:Çelik ile

Saksı Değiştirme:Her yıl ilk bahardaDRACAENA

Çiçeklenme:

Bakım:Doğrudan güneş ışığı almayan nemli bir ortam uygundur. Yaz döneminde bol su verilmeli, yapraklara su püskürtülmelidir. Kışın su ihtiyacı daha azdır.

Gübreleme:Gelişme döneminde 15 günde bir

Üretme:Tepe çeliği ile

Saksı Değiştirme:İlkbaharda 2-3 yılda birMASSANGEANA

Çiçeklenme:İlkbahar

Bakım:Hava akımı olmayan nispi nemi yüksek aydınlık bir ortam ister. Yazın bol sulanmalı yapraklara ılık su püskürtülmelidir. Sıcaklık isteği 16-22 derecedir.

Gübreleme:Gelişme döneminde 15 günde bir

Üretme:Tepe çelikleri ve gövde kızmı ile

Saksı Değiştirme:İlkbaharda 2-3 yılda birPONSETIA

Çiçeklenme:Aralık mart ayları

Bakım:Yüksek orantılı nem ister. Çiçeklenme döneminde 15-20 derecelik sıcaklık olmalıdır. Doğrudan güneş ışığı almamalıdır. Su ihtiyacı ilkbahar ve yazın fazladır. Çiçeklenme sırasında verilen su miktarı azaltılmalıdır. Fazla su yaprak dökümüne sebep olur. Çiçeklenme bittikten sonra sonra toprak nispeten kuru bırakılmalıdır.

Gübreleme:çiçeklenme öncesi dönemde haftada bir

Üretme:

Saksı Değiştirme:Her yıl nisan ayında

BENJAMIN

Çiçeklenme:

Bakım:Aydınlık, direk güneş ışığı almayan nispi nemi yüksek bir ortam ister. Yaz dönemi boyunca bol su verilmeli, yapraklara su püskürtülmelidir. Saksı yeri değiştirilmemelidir. Kışın su isteği azdır

Gübreleme:İlkbahar, yaz

Üretme:Çelikle nisan, mayıs aylarında

Saksı Değiştirme:2-3 yılda bir ilkbaharda.GUZMANIA

Çiçeklenme:Kışın

Bakım:Yarı aydınlık bir ortam yüksek hava nemi ister. Gelişme ve çiçeklenme döneminde 18-20 derecenin kışın 15 derecenin altına düşmemelidir. Yazın yapraklara su püskürtülmelidir.

Gübreleme:15 Günde bir

Üretme:Ana bitkinin yanında çıkan yeni sürgünün ayrılması ile

Saksı Değiştirme:Her yıl ilkbaharda

KALANCHOE

Çiçeklenme:Kısa gün yöntemi uygulandığında her mevsim

Bakım:Su ihtiyacı azdır. Yetişme döneminde bol ışıklı sıcak bir ortam ister Kışın toprak fazla sulanmamalı ancak kuruması da önlenmelidir..

Gübreleme:Gelişme döneminde haftada bir.

Üretme:Tepe çeliğiyle

Saksı Değiştirme:Her yıl ilkbaharda

NOLINA

Çiçeklenme:

Bakım:Direkt güneş ışığı almayan nemli bir ortam ister. Yazın yapraklara bolca ılık su püskürtülmeli, toprak nemli tutulmalı, fazla sulanmamalıdır. Kışın sıcaklık 10 derecenin altına düşmemelidir

Gübreleme:Dinlenme dönemi dışında 15 günde bir

Üretme:Tohum ile ancak zordur

Saksı Değiştirme:2-3 yılda bir

PHALAENOPSIS

Çiçeklenme:İlkbahar

Bakım:Gelişme döneminde 22 derecenin üzerinde kışın ise 17-21 derecelik sıcaklık uygundur. Aydınlık yer nemli bir ortam ister. Yazın düzenli bir şekilde sulanmalı kışın su miktarı azaltılmalıdır.

Gübreleme:Gelişme döneminde haftada bir

Üretme:Ayırma ile mayıs ayında

Saksı Değiştirme:2-3 yılda bir ilkbaharda

PRIMULA

Çiçeklenme:Kış, ilkbaharda

Bakım:Aydınlık nemli bir ortam ister. Gelişme döneminde bol kireçsiz su verilmeli yapraklara su püskürtülmelidir. Kışın 10-12 derecelik sıcaklık isteği vardır.

Gübreleme:Dinlenme dönemine kadar 15 günde bir

Üretme:Tepe ve gövde çelikleri ile

Saksı Değiştirme:2-3 yılda bir ilkbaharda

MENEKŞE

Çiçeklenme:İlkbahar Yaz

Bakım:Fazla nemli, doğrudan güneş ışığı almayan bir ortan uygundur. Yaz aylarında sulama bolca yapılmalı suyun kireçsiz ve ılık olmasına dikkat edilmelidir. havadar geçirgenliği fazla olan toprak kullanılmalıdır.

Gübreleme:İlkbahar yaz aylarında 15 günde bir

Üretme:Yaprak çelikleri ayırma ile

Saksı Değiştirme:Her yıl ilkbaharda

SCHEFFLERA

Çiçeklenme:

Bakım:Büyüme döneminde 15-21 derece kışın 10-13 derece sıcaklık isteği vardır. Yarı aydınlık bir ortamda bulundurulmalıdır. Yazın su ihtiyacı fazladır. Yapraklara ılık su püskürtülmelidir. Kışın haftada iki kez su verilmesi yeterlidir.

Gübreleme:Yazın 15 gün arayla

Üretme:çelikle

Saksı Değiştirme:İlkbaharda

SPATHIPHYLLUM

Çiçeklenme:Sonbaharda

Bakım:Aydınlık doğrudan güneş ışığı almayan nem oranı yüksek bir ortam uygundur. Verilecek su kireçsiz ve ılık olmalıdır. Yapraklara su püskürtülebilir. kışın toprak nemli tutulmalı kuruyan yaprak ve çiçekler kesilmelidir.

Gübreleme:Nisan eylül ayları arası 15 günde bir

Üretme:Ana bitkinin yanından süren bitkilerin ayrılması ile

Saksı Değiştirme:Her yıl ilkbaharda

SYNGONIUM

Çiçeklenme:

Bakım:Doğrudan güneş ışığı almayan bir yer ve nemli ortam ister. Yaz döneminde su ihtiyacı fazladır. Yapraklarına su püskütülebilir. Sarılıcı ve sarkıcı bir bitkidir.

Gübreleme:Dinlenme dönemi dışında 15 günde bir

Üretme:Tepe veya dal çelikleri ile

Saksı Değiştirme:Her yıl ilk baharda

VRIESEA

Çiçeklenme:İlkbahar

Bakım:Aydınlık ve nem oranı yüksek bir yer ister. Gelişme dönemi boyunca oda sıcaklığında kireçsiz su ile sulanmalı yapraklara su püskürtülmelidir. Yapraklarının arasına su verilebilir. Dinlenme döneminde toprak nemli tutulmalıdır.

Gübreleme:İlkbahar yaz ayları arası 15 günde bir

Üretme:Yavru bitkilerin ana bitkiden ayrılması ile

Saksı Değiştirme:İlkbahar

YUCCA

Çiçeklenme:Yazın yalnız yaşlı bitkilerde

Bakım:Aydınlık, doğrudan güneş ışığı alamayan bir ortamda bulunmalıdır. Yazın bolca sulanmalı yapraklara su püskürtülmelidir. Kışın su ihityacı daha azdır.

Gübreleme:Nisan eylül ayları arası 15 günde bir

Üretme:Sürgün veya gövde kısımları ile

Saksı Değiştirme:2-3 yılda bir ilkbaharda

Hoşgeldiniz... » Üye Girişi » Üye Ol » Sipariş Takip

Anasayfa Hakkımızda Ödeme Bilgileri Güvenlik Teslimat İletişim
Kurumsalçiçekçi Faydalı Bilgilerçiçekçi Müşteri Hizmetleriçiçekçi Halis Çiçekçilik   © 1999 - 2020çiçekçi
çiçekçi
» Hakkımızda » Çiçek - Bitki Bakımı » Nasıl Sipariş verebilirim? çiçeklerimizle sevdiklerinize ulaşmaya aracı oluyoruz. biz dünyaya çiçek adı altında dünyanın heryerine çiçeklerimizle ulaşıyoruz. çiçek göndermek için haliscicekcilik.com.tr syafamızı ziyaret ediniz.
Yillarin verdigi tecrübe ve güven ile çiçek siparislerinizle internet sitemiz ve perakende satis magazamiz hizmetinizdedir. Çiçekçi aradiginizda halis çiçekçilik size yeter.
En kaliteli ve en taze çiçeklerle hazirlariz siparislerinizi. Siz seçin. Biz seçtiginiz çiçegi sevdiklerinize ulastiralim.
» Hizmetlerimiz » Burçlar ve Çiçekler » Mesafeli Satış Sözleşmesi
» Ödeme » Çiçek Hazır Mesajları » İptal & İade Prosedürü
» Güvenlik » Çiçeklerin Anlamı » Kullanım Koşulları
» Teslimat » Özel Günler » Gizlilik Bildirimi çiçekçiGüvenle ödeyin Facebook Sayfamiz Twitter Google+ Paypal Ile Ödeme
    » Havale & EFT Bildirimi
Tasarim & Uygulama : Ciceklive - Tasarim & Düzenleme : APG Digital